Intensywny rozwój i dostęp do technologii informacyjnych spowodował pojawienie się nowych form kształcenia. Wyróżniamy kilka terminów, które często używane są wymiennie. Jednym z nich jest distance learning (ang. distance - odległość, learning - nauczanie). W Polsce upowszechniło się to pojęcie jako kształcenie na odległość i nauczanie na odległość, rozumiane jako proces dydaktyczny, kiedy student nie ma bezpośredniego kontaktu ze swoim nauczycielem. Drugi termin to e-learning inaczej e-uczenie się, to forma kształcenia, kiedy student kontaktuje się ze swoim nauczycielem i innymi studentami oraz korzysta z materiałów edukacyjnych za pomocą internetu. Poniżej kilka słów o sposobach komunikacji w kursie na platformie LeIA.
Komunikacja prowadzący-student i student-prowadzący.
Głównym sposobem komunikacji prowadzącego ze studentami poprzez platformę LeIA jest zamieszczanie Ogłoszeń. Rozpoczynając kurs koordynator wysyła do studentów w formie tekstowej lub video pierwsze Ogłoszenie z powitaniem. Prowadzący kurs może również wysłać indywidualnie i grupowo maile do uczestników kursu poprzez platformę USOSweb.
Środkiem komunikacji studentów z prowadzącym jest Forum dyskusyjne na platformie LeIA. To forma grupowej komunikacji asynchronicznej (niejednoczesnej) umożliwiająca grupowanie treści w wątki. Odpowiedź prowadzący umieszcza w tym samym miejscu.
Forum dyskusyjne może służyć do:
Koordynator przedmiotu rozpoczynając kurs w formie tekstowej lub video przesyła do studentów ogłoszenie pod tytułem Powitanie. Równocześnie zamieszcza w kursie w sekcji Komunikacja w etykiecie Powitanie nagranie video lub tekst. Jest to pierwsza wiadomość bezpośrednio skierowana do grupy zapisanej na przedmiot.
W ramach realizacji przedmiotu w kalendarzu zaplanowane są dwie konsultacje stacjonarne z prowadzącym/koordynatorem przedmiotu. Studenci mają możliwość skierowania wszystkich pytań bezpośrednio do prowadzącego. Konsultacje mogą się odbyć zdalnie poprzez narzędzie komunikacji synchronicznej. Szczegółowe informacje w zakładce: Konsultacje.
Każdy student ma założoną skrzynkę pocztową. Na stronie kursu znajduje się adres mailowy do koordynatora i prowadzącego. Szczegółowe informacje w zakładce: Poczta studencka.
Class Collaborate (wcześniej znane jako Blackboard Collaborate) to narzędzie do tworzenia wirtualnych klas, które zintegrowane jest z platformą LeIA. Umożliwia przeprowadzenie interaktywnych sesji online. Każdy z wykładowców może planować spotkania ze studentami dodając aktywność Collaborate do kursu w trybie edycji.
BigBlueButton to narzędzie do wideokonferencji, które również jest zintegrowane z platformą zdalnego nauczania LeIA. To open-source'owe rozwiązanie umożliwia prowadzenie zajęć na żywo, oferując różnorodne funkcje wspierające nauczanie i współpracę online. BigBlueButton jest popularnym wyborem w edukacji online ze względu na swoje rozbudowane możliwości, które wspierają interaktywność i zaangażowanie studentów w procesie nauczania zdalnego. Dzięki integracji z Moodle, tworzy spójne środowisko edukacyjne, gdzie wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia kursu są dostępne z jednego miejsca.
Szczegółowe informacje o narzędziach komunikacji synchronicznej w zakładce: Zajęcia online.