Zasób Książka na platformie Moodle to zbiór stron HTML, który umożliwia nauczycielom szybkie i łatwe tworzenie oraz organizowanie długich treści w formacie podobnym do tradycyjnej książki. Dlatego też jest jednym z najczęściej wybieranych i użytecznych zasobów dostępnych na platformie Moodle w prezentowaniu większej ilości treści z różnych źródeł i w wielu formatach.
- Struktura rozdziałów - umożliwia tworzenie rozdziałów i podrozdziałów, co ułatwia organizację materiałów dydaktycznych, tworzenie spisu treści;
- Wsparcie dla różnych formatów - treść każdej strony może być tworzona za pomocą wbudowanego edytora HTML, co pozwala na dodawanie tekstu, tabel, obrazów, filmów i innych multimediów;
- Możliwość druku całości lub pojedynczego rozdziału;
Zasób
książki może zostać wykorzystany do np.:
- Wyświetlania materiału dla indywidualnych modułów studiów;
- Wyświetlania podręcznika w formie elektronicznej;
- Jako portfolio.
Na rysunku nr 1. przedstawiony został przykład wyglądu książki. Oprócz treści poszczególnych stron zajmującej wiekszą część ekranu, po prawej stronie znajduje się spis treści służący do nawigacji. Nawigować można również przyciskami Następny oraz Poprzedni znajdującymi się na górze i dole każdej ze stron.
Przy wyłączonym trybie edycji, z prawej strony wyświetla się menu spisu treści 'naszej' książki, w celu łatwej nawigacji po rozdziałach (szczególnie pomocne w przypadku książki z wieloma rozdziałami). Jeśli tryb edycji jest włączony, pozwala na budowanie spisu treści dla tworzonej książki.
Rys. 1 - Przykładowy widok rozdziału książki
Aby dodać książkę do kursu, wystarczy w wybranym kursie kliknąć przycisk Dodaj aktywność lub zasób w menu kursu, a następnie wybrać odpowiedni moduł, w tym przypadku Książka.
Rys. 2 - Pole dodające zasób - książka
Następnie w konfiguratorze właściwości książki uzupełniamy:
- nazwę książki;
- opcjonalnie opis, który może być widoczny lub nie dla studentów;
- wersję numerowania podrozdziałów.
Rys. 3 - Ustawienia ogólne i wyglądu dla zasobu Książka
W zakładce Wygląd, w polu Formatowanie rozdziałów, istnieją 4 opcje modyfikujące:
- Żadne
- tytuł rozdziału i podrozdziału nie ma formatowania.
- Liczby - tytuły rozdziałów i podrozdziałów są numerowane w stylu 1,1.1,1.2,2,2.1,2.2 itd...
- Wypunktowanie - podrozdziały są wyróżnione wcięciem i punktem w spisie treści.
- Wcięte - podrozdziały wyróżnione są wcięciem w spisie treści.