Dostęp do ocen końcowych i zaliczeń etapów możliwy jest po zalogowaniu do portalu USOSweb https://usosweb.usos.pw.edu.pl/ w zakładce dla studentów (rys. 1), po kliknięciu w wybrany kafelek (rys. 2 oraz rys. 3).

Menu zakładek USOSweb z zaznaczoną zakładką dla studentów

Rys. 1.
Menu zakładek USOSweb z zaznaczoną zakładką dla studentów

Oceny końcowe

Kafelek Oceny końcowe

Rys. 2.
Kafelek Oceny końcowe

W tej sekcji wyświetlane są wszystkie przedmioty, które student zaliczał w danych cyklach dydaktycznych (wraz z podpięciami i ocenami), niezależnie od ich podpięcia pod programy studiów studenta.

W tabeli ocen końcowych przedmioty związane z decyzją będą zawsze wyświetlane jako niepodpięte.
Po każdym zaliczeniu należy upewnić się, czy wykładowca wprowadził poprawną ocenę do systemu USOSweb. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości należy skontaktować się z wykładowcą. Biuro Ośrodka Kształcenia na Odległość oraz dziekanaty opierają się na danych z systemu USOS, z którego generowane są protokoły zaliczeniowe podpisywane przez wykładowców. Brak oceny w systemie USOS jest równoznaczny z niezaliczeniem przedmiotu (ocena niedostateczna, brak punktów ECTS), co może spowodować problemy z otrzymaniem rejestracji na następny semestr (etap) studiów.

Zaliczenia etapów

Kafelek Zaliczenia etapów

Rys. 3.
Kafelek Zaliczenia etapów

W tej sekcji znajdują się informacje m.in. o realizowanych przez studenta programach i przedmiotach, wymaganiach etapowych oraz statusie ich zaliczenia, uzyskanych punktach ECTS oraz średniej ocen.

Czym są wymagania etapowe?

Wymagania etapowe określają łączną liczbę punktów ECTS, w tym liczbę punktów ECTS w poszczególnych grupach przedmiotów, wymaganych do pełnego lub warunkowego zaliczenia etapu (liczba punktów wymagana do pełnego zaliczenia ostatniego etapu studiów stanowi wymaganie dotyczące całego programu studiów). Aby otrzymać pozytywną decyzję rejestracyjną na kolejny etap (semestr studiów) należy spełnić co najmniej wymagania punktowe zaliczenia warunkowego dla danego etapu.

Gdzie sprawdzić wymagania etapowe?

Wymagania etapowe można sprawdzić w katalogu systemu USOSweb. Poniżej znajduje się wykaz wszystkich programów aktualnie realizowanych w Ośrodku Kształcenia na Odległość. Aby przejść do katalogu USOSweb należy kliknąć w kod programu, a następnie wybrać etap, którego wymagania chce się sprawdzić.

Stopień studiów Wydział Kod programu Kierunek
I EiTI 103B-IEP-ET Elektronika i Telekomunikacja
I Elektryczny 104C-IEP-NS Informatyka Stosowana
I Mechatroniki 114C-IEP-IP Automatyka, Robotyka i Informatyka Przemysłowa
II EiTI 103B-MEP-IN Informatyka
II Elektryczny 104C-MEP-NS Informatyka Stosowana
II Mechatroniki 114C-MEP-IP Automatyka, Robotyka i Informatyka Przemysłowa

Tabela 1.
Wykaz programów studiów realizowanych w Ośrodku Kształcenia na Odległość

Jak odczytywać wymagania etapowe?

Poniżej znajdują się wymagania punktowe (ECTS) dla 4 semestru kierunku Automatyka, Robotyka i Informatyka Przemysłowa (studia niestacjonarne I stopnia na Wydziale Mechatroniki). Z tabeli można odczytać, ile punktów z danej grupy przedmiotów należy zdobyć aby otrzymać pełne lub warunkowe zaliczenie etapu. Aby sprawdzić, jakie przedmioty należą do danej grupy przedmiotów, należy kliknąć w kod grupy.

Wymagania punktowe (ECTS) dla 4 semestru kierunku Automatyka, Robotyka i Informatyka Przemysłowa (studia I stopnia)

Rys. 4.
Wymagania punktowe (ECTS) dla 4 semestru kierunku Automatyka, Robotyka i Informatyka Przemysłowa (studia niestacjonarne I stopnia na Wydziale Mechatroniki)

Dane z tabeli należy odczytać następująco:

Aby otrzymać pełne zaliczenie etapu należy zgromadzić 105 punktów ECTS w tym:

  • 5 punktów w grupie informatyka - przedmioty obieralne
  • 20 punktów w grupie informatyka - przedmioty obowiązkowe
  • 4 punkty w grupie język angielski
  • 24 punkty w grupie przedmioty kierunkowe - obowiązkowe
  • 7 punktów w grupie przedmioty ekonomiczno-społeczne - obowiązkowe
  • 31 punktów w grupie przedmioty podstawowe
  • 14 punktów w grupie zjazdy laboratoryjne

Aby otrzymać warunkowe zaliczenie etapu należy zgromadzić minimum 49 punktów ECTS w tym:

  • 15 punktów w grupie informatyka - przedmioty obowiązkowe
  • 25 punktów w grupie przedmioty podstawowe
  • 9 punktów w grupie zjazdy laboratoryjne
  • 0 punktów (n/d) w pozostałych grupach przedmiotów
Zgromadzenie większej niż wymagana do zaliczenia warunkowego etapu liczby punktów ECTS, ale niespełnienie minimalnych wymagań punktowych dla danej grupy przedmiotów jest równoznaczne z brakiem zaliczenia etapu (negatywna decyzja rejestracyjna na następny etap).

Przeglądając wymagania etapowe na różnych kierunkach można natrafić na etapy, które nie posiadają żadnych wymagań punktowych do zaliczenia warunkowego etapu. Nie jest to błąd. Wynika to z faktu różnych zasad prowadzenia rejestracji etapowej na poszczególnych wydziałach:

  • na Wydziale EiTI rejestracja odbywa się co 1 semestr na studiach I i II stopnia
  • na Wydziale Mechatroniki rejestracja odbywa się co 1 rok na studiach I i II stopnia
  • na Wydziale Elektrycznym rejestracja odbywa się po pierwszym semestrze oraz co 1 rok na studiach I i II stopnia

Kiedy należy sprawdzać wymagania etapowe?

Wymagania etapowe należy sprawdzić przed zapisaniem się na przedmioty. Studia w Ośrodku Kształcenia na Odległość dają pewną elastyczność podczas wybierania przedmiotów w danym etapie. Ta elastyczność ograniczona jest wymaganiami etapowymi (omówionymi powyżej) oraz planami uruchomień (dostępnymi na stronie Ośrodka: studia I stopnia | studia II stopnia po wybraniu z prawego menu kierunku studiów). Zadaniem studenta jest taki dobór przedmiotów, który zapewni rejestrację na kolejny etap.

Szczegółowe informacje o zaliczeniu etapu

Aby wyświetlić szczegółowe informacje o zaliczeniu danego etapu należy kliknąć na łącze szczegóły (rys. 5).

Widok sekcji Zaliczenia etapów z zaznaczonym łączem szczegóły

Rys. 5.
Widok sekcji Zaliczenia etapów z zaznaczonym łączem szczegóły

Tabela w szczegółowych informacjach o zaliczeniu etapu (rys. 6) zawiera:

  • listę przedmiotów realizowanych w danym etapie wraz z punktami ECTS i statusem zaliczenia
  • kolumny odpowiadające grupom przedmiotów (w tym przypadku oznaczone P2-P7; kolumna P1 reprezentuje ogólną liczbę punktów ECTS)
  • wiersze podsumowujące uzyskane punkty ECTS (oznaczone na zielono)
  • wiersze zawierające wymagania punktowe zaliczenia warunkowego i pełnego; jeśli wymagania nie zostały spełnione, punkty wyświetlane są na czerwono; na końcu wiersza znajduje się informacja o spełnieniu bądź niespełnieniu wymagań etapowych

Pod tabelą znajdują się szczegółowe informacje o ilości brakujących punktów w poszczególnych grupach przedmiotów.

Szczegółowe informacje o zaliczeniu etapu, Informatyka, semestr 2, studia niestacjonarne II stopnia (INSWS-S2-MEP-103B)

Rys. 6.
Szczegółowe informacje o zaliczeniu etapu, Informatyka, semestr 2, studia niestacjonarne II stopnia (INSWS-S2-MEP-103B)

Z powyższych danych wynika, że student spełnił wymagania punktowe zaliczenia warunkowego, ale nie wymagania punktowe zaliczenia pełnego. Zauważmy, że część przedmiotów w tym etapie jest jeszcze w trakcie realizacji. Istnieje mechanizm symulacji, który umożliwia oznaczenie wszystkich przedmiotów o statusie w trakcie jako zaliczone. Symulację można uruchomić przyciskiem znajdującym się powyżej tabeli ze szczegółowymi informacjami o zaliczeniu etapu (rys. 7).

Przycisk uruchamiający symulację zaliczenia etapu

Rys. 7.
Przycisk uruchamiający symulację zaliczenia etapu
Przykładowa symulacja zaliczenia etapu

Rys. 8.
Przykładowa symulacja zaliczenia etapu

Z przeprowadzonej symulacji (rys. 8) wynika, że po zaliczeniu wszystkich przedmiotów, na które student jest zapisany, do pełnego zaliczenia etapu będzie mu brakowało 5 punktów ECTS z grupy ( Zjazd )-Informatyka-mgr. za. o.-EITI (1030-INxxx-MEP-ZJAZD) (kolumna P6).

Zaliczenia etapów na Wydziale Elektrycznym

Zasady rejestracji studentów studiów niestacjonarnych I i II stopnia studiujących w trybie studiów na Odległość (OKNO) na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej określa dokument PD_200.3 dostępny w portalu ISOD. W dokumencie zawarte są pełne i minimalne wymagania rejestracyjne dla każdego etapu studiów, określone w punktach ECTS oraz informacje o dopuszczalnych brakach w przedmiotach. Ponadto należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Student, który nie spełnia minimalnych wymagań rejestracyjnych może ubiegać się w szczególnych i dobrze umotywowanych przypadkach o rejestrację na kolejny etap lub powtarzanie roku.
  • W przypadku powtarzania roku student musi zaliczyć wszystkie braki z poprzednich lat oraz uzyskać zaliczenia wszystkich przedmiotów z powtarzanego roku.
  • Powtarzanie pierwszego roku na studiach pierwszego stopnia lub powtarzanie pierwszego semestru na studiach drugiego stopnia nie jest możliwe.

Poniższy przykład dotyczy studenta 6 semestru Informatyki Stosowanej – studia niestacjonarne I stopnia na Wydziale Elektrycznym PW. Student nie powtarza trzeciego roku (semestrów 5 i 6).

Zgodnie z zasadami rejestracji zawartymi w dokumencie PD_200.3:

  • aby uzyskać pełne zaliczenie 6 semestru student powinien zgromadzić 164 punkty ECTS
  • aby uzyskać warunkowe zaliczenie 6 semestru student powinien zgromadzić 136 punktów ECTS
  • jednocześnie aby uzyskać zaliczenie 6 semestru (zarówno pełne jak i warunkowe) student może posiadać braki wyłącznie z semestrów 5 i 6 (wszystkie przedmioty z pierwszego i drugiego roku studiów muszą być zaliczone)
Przykładowe szczegółowe informacje o zaliczeniu etapu - semestr 6, Informatyka Stosowana, studia niestacjonarne I stopnia

Rys. 9.
Przykładowe szczegółowe informacje o zaliczeniu etapu - semestr 6, Informatyka Stosowana, studia niestacjonarne I stopnia

Na rysunku 9 kolumny oznaczone od P1 do P8 odpowiadają grupom przedmiotów, które odzwierciedlają wymagania rejestracyjne.

  • Kolumna P1 reprezentuje ogólną liczbę punktów ECTS (student zgromadził 167 punktów ECTS na 164 wymagane do zaliczenia pełnego).
  • W kolumnie P6 (Przedmioty drugiego roku) student zgromadził 41 punktów ECTS na 46 wymaganych do zaliczenia zarówno pełnego jak i warunkowego.
  • W kolumnie P7 (Przedmioty trzeciego roku) student zgromadził 34 punkty ECTS na 45 wymaganych do zaliczenia pełnego. Wymagania punktowe zaliczenia warunkowego w kolumnie P7 są zerowe ze względu na dopuszczalne braki zaliczeń przedmiotów trzeciego roku na semestrze 6.
  • W kolumnie P8 (Praktyka) student nie uzyskał zaliczenia praktyki zawodowej (wartego 4 punkty ECTS).

Podsumowując: student nie uzyska zaliczenia 6 semestru z powodu braku 5 punktów ECTS w grupie przedmiotów drugiego roku (kolumna P6), co jest równoznaczne z brakiem rejestracji na 7 semestr. Zgodnie z punktem 8 dokumentu PD_200.3 student może ubiegać się o rejestrację na kolejny etap lub powtarzanie roku składając stosowne podanie do Dziekana Wydziału Elektrycznego.

Należy zaznaczyć, że student jest w trakcie realizacji dwóch przedmiotów. Zaliczenie jednego z nich (Zjazdu 3) zapewni studentowi brakujące 5 punktów ECTS w grupie przedmiotów drugiego roku (kolumna P6) co jest równoznaczne ze spełnieniem wymagań punktowych zaliczenia warunkowego dla 6 semestru. Potwierdza to symulacja widoczna na rysunku 10.

Przykładowe szczegółowe informacje o zaliczeniu etapu - symulacja

Rys. 10.
Przykładowe szczegółowe informacje o zaliczeniu etapu - symulacja

Podsumowując: jeśli student zaliczy Zjazd 3 otrzyma warunkowe zaliczenie semestru 6 i rejestrację na semestr 7.

Kolejny przykład dotyczy studenta 4 semestru Informatyki Stosowanej – studia niestacjonarne I stopnia na Wydziale Elektrycznym PW. Student powtarza drugi rok (semestry 3 i 4).

Zgodnie z zasadami rejestracji zawartymi w dokumencie PD_200.3:

  • aby uzyskać pełne zaliczenie 4 semestru student powinien zgromadzić 105 punktów ECTS
  • ponieważ student powtarza 2 rok to aby uzyskać zaliczenie 4 semestru musi zaliczyć wszystkie braki z poprzednich lat oraz uzyskać zaliczenia wszystkich przedmiotów z powtarzanego roku (student nie może posiadać żadnych braków i zaliczyć wszystkie przedmioty pierwszego i drugiego roku)

Opisaną sytuację ilustruje rysunek 11.

Przykładowe szczegółowe informacje o zaliczeniu etapu - semestr 4, Informatyka Stosowana, studia niestacjonarne I stopnia

Rys. 11.
Przykładowe szczegółowe informacje o zaliczeniu etapu - semestr 4, Informatyka Stosowana, studia niestacjonarne I stopnia

Aby spełnić powyższe wymagania należało wprowadzić decyzję zastępująca domyślne wymagania dla semestru 4, w którym dopuszczone są braki z drugiego roku. Decyzja zastępuje wymagania punktowe zaliczenia warunkowego wymaganiami punktowymi zaliczenia pełnego. Aby zaliczyć semestr 4 i uzyskać rejestrację na semestr 5 student musi zdobyć komplet punktów we wszystkich grupach przedmiotów (kolumny P2-P5), łącznie 105 punktów ECTS (kolumna P1).

Po przeprowadzeniu symulacji, czyli uznaniu, że wszystkie przedmioty o statusie w trakcie traktowane są jako zaliczone, student uzyskał komplet punktów jedynie w kolumnie P4. W kolumnach P1, P2, P3 oraz P5 występują braki, co jest równoznaczne z niezaliczeniem etapu (rys. 12).

Przykładowe szczegółowe informacje o zaliczeniu etapu - symulacja

Rys. 12.
Przykładowe szczegółowe informacje o zaliczeniu etapu - symulacja
Ostatnia modyfikacja: piątek, 9 września 2022, 11:49